מחקרים

השפעתם של מעכבי PCSK9 על סמני דלקת

הטיפול עם מעכבי PCSK9 מסייע בשיפור פרופיל השומנים, ויתכן כי ישנה גם השפעה נוגדת דלקת בעקבות הטיפול. חוקרים מסין פרסמו פרוטוקול המתאר סקירה שיטתית שמטרתה לבחון השפעה זו במטופלים עם טרשת עורקים

02.01.2023, 15:07
טרשת עורקים (אילוסטרציה)
טרשת עורקים (אילוסטרציה)

טרשת עורקים היא הגורם המוביל לתחלואה קרדיווסקולרית (CVD: Cardiovascular diseases), אשר מהווה את אחד מהגורמים השכיחים ביותר לתחלואה ותמותה ברחבי העולם. להצטברות של שומנים ולדלקת ישנה השפעה מכריעה בנוגע לפתוגנזה של טרשת עורקים.

בפרוטוקול אשר פורסם בכתב העת 'BMJ Open', החוקרים תיארו באופן מקדים סקירה שיטתית, אשר מטרתה להעריך את ההשפעה של מעכבי Proprotein convertase subtilisin/kexin type 9י(PCSK9) על סמני דלקת. מעכבי PCSK9 מסייעים בהפחתת ערכי השומנים בדם, כאשר בעבר דווח גם על השפעה נוגדת דלקת פוטנציאלית לצורך מניעת CVD. אך השפעה זו עדיין אינה ברורה לחלוטין. בשל כך, קיים צורך בסקירה שיטתית ומטה-אנליזה על מנת לנתח את ההשפעה הנוגדת דלקת של מעכבי PCSK9 על טרשת עורקים.

סמני הדלקת אשר נבדקו כללו סמנים במחזור הדם, כגון חלבון מגיב C, חלבון מגיב C ברגישות גבוהה, ספירת תאים לבנים, IL-1β,יIL-6 ו-TNF-α, וסמנים דלקתיים מקומיים כגון יחס ה-target-to-background של המקטע החולה ביותר בעורק האינדקס בקרב חולים מבוגרים עם טרשת עורקים. הערכת איכות הראיות, ההטרוגניות והטיית הדיווח נעשתה לפי ה-Cochrane Handbook for Systematic Review of Interventions.

הפרוטוקול נערך לפי ה-Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses Protocols. החוקרים מציינים כי סקירתם תכלול מחקרים מבוקרי אקראיות וכפולי סמיות, אשר דיווחו על שינויים בערכי סמני הדלקת, עם זרוע התערבותית של מעכבי PCSK9, עם תקופת טיפול אשר ארכה שבועיים לכל הפחות. החוקרים יאתרו מחקרים אשר פורסמו החל מה-1 בינואר 2003 ועד לתאריך החיפוש הרשמי, ולצורך כך ישתמשו במסדי הנתונים PubMed, Embase, Web of Science וה-Cochrane Central Register of Controlled Trials.

החוקרים מציינים כי בשל כך שיבצעו סקירה שיטתית המבוססת על מחקרים שפורסמו זה מכבר, אין צורך באישור אתי של מחקרם. תוצאות המחקר יוצגו בכנסים בינלאומיים ויפורסמו בכתב עת בעל ביקורת עמיתים.

מקור:

Luo J, Liao W, Wang X, et alPCSK9 inhibitors for anti-inflammation in atherosclerosis: protocol for a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trialsBMJ Open 2022;12:e062046. doi: 10.1136/bmjopen-2022-062046

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרשת עורקים,  מעכבי PCSK9,  תחלואה קרדיווסקולרית,  סמנים ביולוגיים
תגובות