מחקרים

ערכי HDL גבוהים נקשרים עם סיכון מופחת להיצרות מסתם אבי העורקים

במחקר שנעשה בארצות הברית נמצא כי ההיארעות של היצרות מסתם אבי העורקים והתקדמות המחלה נקשרו באופן הופכי עם רמות ערכי ה-HDL השונים

08.11.2022, 17:30
אבי העורקים (צילום: אילוסטרציה)
אבי העורקים (צילום: אילוסטרציה)

הסתיידות מסתם אבי העורקים (Aortic valve calcification: AVC) חולקת מאפיינים פתולוגיים משותפים עם טרשת עורקים. רכיבי ליפופרוטאינים זוהו ברקמת מסתם אבי העורקים, כולל ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL). מדדי ה-HDL קשורים באופן הופכי עם תחלואה קרדיווסקולרית, אך לא ברור מהו הקשר בין מדדים אלו לבין התקדמות של AVC לטווח הארוך.

במחקר אשר ממצאיו פורסמו בכתב העת 'Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology', החוקרים בדקו את הקשר בין כולסטרול HDL, החלקיקים, תתי-סוג של apoC3-defined HDL, וכן מסת ופעילות ה-CETPי(cholesteryl ester transfer protein), ובין ההיארעות וההתקדמות של AVC.

החוקרים השתמשו במודלים לינאריים של השפעות מעורבות כדי להעריך את הקשר בין מדדי ה-HDL בבסיס המחקר, ובין AVC .AVC כומת על ידי ציון Agatston של עד 3 סריקות טומוגרפיה ממוחשבת סדרתיות, לאורך תקופה חציונית של 8.9 (עד 11.2) שנות מעקב, במסגרת המחקר 'Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis'י(n=6,814).

לאחר ביצוע תקנון, נמצא כי רמות גבוהות יותר של HDL-Cי(high-density lipoprotein cholesterol), HDL-P (חלקיקי HDL), large HDL-P ו-apoC3-lacking HDL-C נקשרו באופן מובהק עם היארעות או התקדמות נמוכות יותר של AVC, וכך גם מסת CETP גבוהה יותר. באנליזה העיקרית לא נמצא כי HDL-P קטנים או בינוניים, apoC3-containing HDL-C, או פעילות ה-CETP היו קשורים באופן מובהק עם היארעות או התקדמות AVC. עם זאת, כאשר נכללו יחד, נצפה קשר מובהק עם HDL-C, אך לא עם HDL-P. לאחר ביצוע אנליזות מגששות, נמצא כי HDL-C, HDL-P, large HDL-P ו-apocC3-lacking HDL נקשרו באופן הופכי עם שכיחות או התקדמות של AVC, מה שהיה בולט יותר במבוגרים בני 65 שנים ומעלה, בגברים, ובמשתתפים לבנים. ApoC3-containing HDL-C הראה רק קשר חיובי עם AVC בתתי הקבוצות הללו.

לסיכום, במחקר שנערך על אוכלוסייה מגוונת מבחינה אתנית, HDL-C,י HDL-P, large HDL-P ו-apoC3-lacking HDL-C נקשרו באופן הופכי עם היארעות ארוכת טווח ועם ההתקדמות של AVC. החוקרים מציינים כי יש צורך בהערכה נוספת של הרכב ה-HDL ושל המנגנונים המעורבים, שכן הערכה זו עשויה להיות שימושית בהבנת המסלולים אשר מאטים את ההתפתחות של היצרות מסתם אבי העורקים.

מקור:

Bortnick, A. E., Buzkova, P., Otvos, J., Jensen, M., Tsai, M. Y., Budoff, M., Mackey, R., El Khoudary, S. R., Favari, E., Kim, R. S., Rodriguez, C. J., Thanassoulis, G., & Kizer, J. R. (2022). High-Density Lipoprotein and Long-Term Incidence and Progression of Aortic Valve Calcification: The Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis. Arteriosclerosis, thrombosis, and vascular biology, 101161ATVBAHA122318004. Advance online publication. https://doi.org/10.1161/ATVBAHA.122.318004

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות מסתמים,  היצרות מסתם אאורטלי,  טרשת עורקים,  כולסטרול HDL
תגובות